Audit & Governance Committee

The Audit and Governance Committee's role is to review the Combined Authority's financial affairs, internal control, corporate governance arrangements and risk management. More details about the Audit and Governance Committee.
05 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 14 meetings found in selected date range
26 June 201710:0012:00Peterborough City Council Occurred
21 July 201710:0012:00Cambridge City CouncilOccurred
18 December 201710:0012:00Fenland District CouncilOccurred
26 March 201810:0012:00Peterborough City Council Occurred
20 July 201810:0012:00Cambridge City CouncilOccurred
28 September 201811:0012:00Room 128Occurred
30 November 201811:00TBCEast Cambridgeshire District CouncilOccurred
29 March 201911:00TBCHuntingdonshire District Council Occurred
31 May 201910:00TBCEast Cambridgeshire District CouncilRescheduled
19 July 201910:00TBCFenland District CouncilScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Ian Benney Member 29/05/2019 - current
Conservative
Councillor David Brown Member 03/06/2019 - current
Labour
Councillor Mike Davey Member 29/05/2019 - current
Conservative
Councillor Mark Goldsack Member 23/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor James Lillis Member 23/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Tony Mason Member 04/05/2018 - current
Conservative
Councillor Mac McGuire Member 24/01/2019 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
John Pye Member 05/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor David Ambrose-SmithSubstitute 03/06/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Peter FaneSubstitute 29/05/2019 - current
Conservative
Councillor Dr Philip GaskinSubstitute 23/05/2019 - current
Conservative
Councillor Samantha HoySubstitute 29/05/2019 - current
Labour
Councillor Kevin PriceSubstitute 29/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Nick SandfordSubstitute 23/05/2019 - current
Conservative
Councillor David WellsSubstitute 29/05/2019 - current
Emma Powley
Emma.Powley@cambridgeshirepeterborough-ca.gov.uk

Other Information