Overview & Scrutiny Committee

The Overview and Scrutiny Committee was established by the Combined Authority in March 2017 in accordance with the Combined Authorities Order 2017. The committee is made up of two members from each of the constituent councils of the Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority. The role of the Overview and Scrutiny Committee is to review or scrutinise decisions and actions taken by the Combined Authority or the Mayor. The Chair is Cllr Lorna Dupre and the Vice Chairman is Cllr Kevin Price.
05 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 30 meetings found in selected date range
15 June 201809:00TBCCambridge City CouncilOccurred
25 June 201811:30TBCEast Cambridgeshire District CouncilOccurred
23 July 201811:00TBCCambridge City CouncilOccurred
24 September 201810:30TBCCambridge City CouncilOccurred
26 November 201810:00TBCCambridge City CouncilOccurred
28 November 201811:00TBCCambridge City CouncilOccurred
25 February 201911:00TBCSouth Cambridgeshire District CouncilOccurred
25 March 201910:30TBCRoom 128Occurred
31 May 201914:00TBCEast Cambridgeshire District CouncilScheduled
24 June 201911:00TBCCambridge City CouncilScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Grenville Chamberlain Member 04/05/2018 - current
Conservative
Councillor Andy Coles Member 29/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Sarah Conboy Member 29/05/2019 - current
Conservative
Councillor David Connor Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Doug Dew Member 05/05/2017 - current
Liberal Democrats
Councillor Lorna Dupre Member 03/06/2019 - current
Conservative
Councillor Anne Hay Member 29/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Markus Gehring Member 05/05/2017 - current
Liberal Democrats
Councillor Pippa Heylings Member 05/03/2019 - current
Conservative
Councillor Alex Miscandlon Member 29/05/2019 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor David Ambrose-SmithSubstitute 03/06/2019 - current
Conservative
Councillor Lynne AyresSubstitute 29/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Charlotte CaneSubstitute 03/06/2019 - current
Conservative
Councillor Stephen CorneySubstitute 29/05/2019 - current
Labour
Councillor Mike DaveySubstitute 29/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Peter FaneSubstitute 29/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Michael GriceSubstitute 29/05/2019 - current
Labour
Councillor Mohammed JamilSubstitute 29/05/2019 - current
Labour
Councillor Linda JonesSubstitute 29/05/2019 - current
Conservative
Councillor Lina NietoSubstitute 29/05/2019 - current
Emma Powley
emma.powley@peterborough-ca.gov.uk

Other Information