Transport & Infrastructure Committee

The main role of the Transport and Infrastructure Committee is to make recommendations on the following matters to the Combined Authority Board: The Local Transport Plan Bus Strategy The transport revenue budget, including any transport levy The annual programme of strategic transport projects and the associated capital investment budget Borrowing powers exercised as the Local Transport Authority Creation of the key route network More details about the Transport and Infrastructure Committee
10 October 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Terms of Reference

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 15 meetings found in selected date range
10 October 201809:3011:30Meeting Room 1Occurred
06 February 201909:3011:30Meeting Room 1Occurred
03 April 201909:3011:30Meeting Room 1Occurred
26 June 201913:0015:00Cambridgeshire County Council Occurred
07 November 201914:0016:00Meeting Room 1Occurred
09 January 202014:0016:00Meeting Room 1Occurred
06 March 202010:0012:00Meeting Room 1Occurred
29 April 202015:0017:00Virtual MeetingOccurred
15 May 202011:0012:30Virtual MeetingOccurred
08 July 202010:0012:00Virtual MeetingOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Ian Bates Member 01/10/2018 - current
Conservative
Councillor Peter Hiller Member 01/10/2018 - current
Labour
Councillor Nicky Massey Member 29/10/2019 - current
Conservative
Councillor Jon Neish Member 13/12/2019 - current
Conservative
Mayor James Palmer Chairman 01/10/2018 - current
Conservative
Cllr Joshua Schumann Member 29/10/2019 - current
Conservative
Cllr Chris Seaton Member 29/10/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Aidan Van de Weyer Member 29/10/2019 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 29/10/2019 - current
Conservative
Councillor David BrownSubstitute 29/10/2019 - current
Conservative
Councillor Graham Casey Substitute 29/10/2019 - current
Conservative
Councillor Ryan FullerSubstitute 13/12/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Neil GoughSubstitute 29/10/2019 - current
Conservative
Councillor Roger HickfordSubstitute 22/02/2019 - current
Labour
Councillor Mike SargeantSubstitute 29/10/2019 - current
Daniel Snowdon
Daniel.Snowdon@cambridgeshire.gov.uk
01223 699177

Other Information