Banner Banner

Committees

Combined Authority Board

In November 2016, all eight organisations agreed to pursue the devolution deal made with Central Government. From December 2016, the Shadow Combined Authority held monthly public meetings to progress the creation and formation of the authority. Following the signing of the Order by Communities Secretary, Sajid Javid, the first official meeting of the Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority took place on 20th March 2017. Each partner is represented by the leader of their organisation. We are made up of representatives from eight organisations. These are Cambridge City Council, Cambridgeshire County Council, East Cambridgeshire District Council, Fenland District Council, Huntingdonshire District Council, Peterborough City Council, South Cambridgeshire District Council and The Business Board. The Combined Authority is held to account by several committees made up of representatives from partner local authorities. The Authority is led by a Mayor James Palmer, who was elected on 5th May 2017.
01 March 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 50 of 50 meetings found in selected date range
02 June 202110:30TBCAnnual Meeting - Arrangements TBCScheduled 
30 June 202110:30TBCArrangements TBCScheduled 
28 July 202110:30TBCArrangements TBCScheduled 
25 August 202110:30TBCReserve meeting date - Arrangements TBCScheduled 
29 September 202110:30TBCArrangements TBCScheduled 
27 October 202110:30TBCReserve meeting date - Arrangements TBCScheduled 
24 November 202110:30TBCArrangements TBCScheduled 
26 January 202210:30TBCArrangements TBCScheduled 
23 February 202210:30TBCReserve meeting date - Arrangements TBCScheduled 
30 March 202210:30TBCArrangements TBCScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Anna Bailey Member 30/05/2019 - current
Conservative
Councillor Chris Boden Member 23/05/2019 - current
Conservative
Councillor Steve Count Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Ryan Fuller Member 04/12/2019 - current
Labour
Councillor Lewis Herbert Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor John Holdich Member 05/05/2017 - current
Conservative
Mayor James Palmer Chairman 05/05/2017 - current
Liberal Democrats
Councillor Bridget Smith Member 04/05/2018 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Austen Adams Member 22/07/2019 - current
Jess Bawden Non-voting Member 08/05/2017 - current
Councillor Ray Bisby Non-voting Member 29/01/2020 - current
Councillor David Over Non-voting Member 01/10/2018 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Wayne FitzgeraldSubstitute 27/06/2019 - current
Conservative
Councillor Jan FrenchSubstitute 27/06/2019 - current
Appointee
Doctor Gary HowsamSubstitute 27/06/2019 - current
Appointee
Professor Andy NeelySubstitute 26/06/2019 - current
Conservative
Councillor Jon NeishSubstitute 04/12/2019 - current
Appointee
Councillor Kevin ReynoldsSubstitute 06/06/2019 - current
Conservative
Cllr Joshua SchumannSubstitute 26/06/2019 - current
Labour
Councillor Martin SmartSubstitute 05/11/2020 - current
Liberal Democrats
Councillor Aidan Van de WeyerSubstitute 26/06/2019 - current
Vacancy  
Richenda Greenhill
Richenda.Greenhill@cambridgeshire.gov.uk
01223 699171

Other Information

In This Section