Banner Banner

Members

Councillor Jon Neish

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Members Interests
  • Committees
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
Councillor  Jon Neish
Elected:
First Elected
Party:
Conservative
Ward:
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
There are no election records for this member.

Party Representation History

PartyFromTo
ConservativeFri 4 May 2018

Ward Representation History

WardFromTo
There are no ward records for this member.

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
Combined Authority Board Substitute04 December 2019
Housing and Communities Committee Substitute19 December 2019
Skills Committee Member12 August 2019
Transport & Infrastructure Committee Member13 December 2019

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
03 September 202004 September 2020 View
07 June 202107 June 2021 View

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances10 
Present as expected990%
Absent110%
Apologies received1100% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details

In This Section